بعد از بازگشت زائران از کشور عراق در اربعین حسینی، شاهد بروز موارد تک‌گیر آنفلوآنزا در سطح شهرهای مختلف ازجمله شهر تهران بوده‌ایم

شفاآنلاین>سلامت> عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا از بروز موارد تک‌گیر آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: «خوشبختانه ازآنجایی‌که هنوز سرما در کشور استقرار کاملی پیدا نکرده، موارد بیماری از شدت بالایی برخوردار نیست.»
به گزارش شفاآنلاین، مسعود مردانی درباره وضعیت آنفلوآنزا در ابتدای پاییز گفت: «بعد از بازگشت زائران از کشور عراق در اربعین حسینی، شاهد بروز موارد تک‌گیر آنفلوآنزا در سطح شهرهای مختلف ازجمله شهر تهران بوده‌ایم.»

وی افزود: «خوشبختانه ازآنجایی‌که هنوز سرما در کشور استقرار کاملی پیدا نکرده است، موارد بیماری از شدت بالایی برخوردار نیستند، اما موارد تک‌گیر وجود دارد و مواردی از ابتلا به آنفلوآنزای H3N2 و H1N1 دیده می‌شود که عمدتاً هم با عارضه سینه‌پهلو، سرفه، درد بدن، خلط چرکی و… مراجعه می‌کنند و حتی در مواردی منجر به بستری شدن در بیمارستان نیز می‌شود. درعین‌حال خوشبختانه همه‌گیری و شدت بیماری(Sickness) بالا نیست.»

مردانی با بیان اینکه آغاز موج‌های اول و دوم آنفلوآنزا، به نوع ویروس آنفلوآنزای در گردش، تعداد افرادی که ایمن شده‌اند، ‌اپیدمی‌های سال‌های قبل، دمای هوا و… بستگی دارد، در پاسخ به اینکه آیا مردم همچنان می‌توانند واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟ گفت: «مردم را دو دسته می‌کنیم؛ یکی مردم عادی و دیگری گروه‌های خطر. همیشه توصیه می‌کنیم گروه‌های پرخطر در ابتدای فصل سرد سال، یعنی مهر و آبان، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. حال اگر از این گروه هنوز افرادی هستند که واکسن آنفلوآنزا را تزریق نکرده‌اند در اسرع وقت و سریع‌تر واکسن را تزریق(Injection) کنند.»


عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا تاکید کرد: «گروه‌هایی که باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند شامل زنان باردار، افراد بالای ۶۰ سال، بیماران قلبی، بیماران ریوی مزمن، ‌بیماران دارای نارسایی‌های مزمن کلیوی، افرادی که همودیالیز می‌شوند، مبتلایان به HIV مثبت، ‌بیماران مبتلا به سرطان، دیابتی‌ها، مبتلایان به بیماری‌های صعب‌العلاج، افراد تحت درمان با کورتون و داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن، افرادی که تحت عمل پیوند قرار گرفتند و… هستند.»


وی اظهار کرد: «نکته بسیار مهم این است که بر اساس اولویت‌های سازمان بهداشت جهانی این افراد باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. همچنین طبق دستورالعمل کشوری آنفلوآنزا، کودکان بین شش ماه تا شش سال لازم است واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. درعین‌حال پزشکان، پرستاران و افرادی که در خط اول ارائه خدمت به مردم هستند، واکسنشان را تزریق کنند.»

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای بلاگ سوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.