محققان داده های حدود ۳۵۷ هزار بیمار دیالیزی ۶۶ سال به بالا را بررسی کرده و دریافتند ریسک ابتلا آنها به زوال عقل در مدت یک و ۵ سال بعد از شروع دیالیز در زنان به ترتیب ۴.۶ و ۱۶ درصد و در بین مردان ۳.۷ و ۱۳ درصد بود

شفاآنلاین>سلامت> طبق نتایج یک مطالعه جدید، بیماران مسن مبتلا به نارسایی کلیه که تحت دیالیز قرار دارند با نرخ بالا ابتلا به زوال عقل مواجه هستند که ریسک مرگ زودهنگام را در آنها افزایش می دهد.

به گزارش شفاآنلاین، محققان داده های حدود ۳۵۷ هزار بیمار دیالیزی ۶۶ سال به بالا را بررسی کرده و دریافتند ریسک ابتلا آنها به زوال عقل در مدت یک و ۵ سال بعد از شروع دیالیز در زنان به ترتیب ۴.۶ و ۱۶ درصد و در بین مردان ۳.۷ و ۱۳ درصد بود.

همچنین خطر ابتلا آنان به آلزایمر در زنان ۰.۶ و ۲.۶ درصد و در مردان ۰.۴ و ۲ درصد بود.

نتایج مطالعه(Study) قبلی نشان داده بود که احتمال بروز زوال عقل در مدت ۱۰ سال در افراد ۶۵ سال ۱.۰ تا ۱.۵ درصد و در افراد ۷۵ سال ۷.۴ تا ۷.۶ درصد است.

به گفته محققان این مطالعه، ریسک تشخیص زوال عقل در مدت ۱۰ سال بعد از شروع دیالیز، برای بیماران ۶۶ تا ۷۰ سال ۱۹ درصد و در بیماران(patients) ۷۶ تا ۸۰ سال ۲۸ درصد است.

محققان همچنین دریافتند بیماران دیالیزی مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر دو برابر بیشتر در معرض ریسک مرگ زودهنگام قرار دارند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای بلاگ سوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.