در بیماری‌خودایمنی دیابت، بدن نمی‌تواند انسولین مورد نیاز خود را تولید کند و در نتیجه توانایی تنظیم مناسب قند خون را از دست می‌دهد. افراد مبتلا مجبورند با مصرف دارو و تزریق انسولین، قند خون خود را تنظیم کنند

شفاآنلاین>سلامت> محققان دانمارک، ایسلند و آمریکا، پس از بررسی ۶۳۵۰۰ زن باردار، به این نتیجه رسیدند، زنان بارداری که بیش از حد خوراکی‌های حاوی گلوتن، مانند پاستا، مصرف می‌کنند، فرزندان خود را بیش از زنان دیگر در معرض ابتلا به دیابت نوع۱ قرار می‌دهند. علایم بیماری در این کودکان معمولا از ۱۶ سالگی به بعد، بروز می‌کند.

به گزارش شفاآنلاین، در بیماری‌خودایمنی دیابت، بدن نمی‌تواند انسولین مورد نیاز خود را تولید کند و در نتیجه توانایی تنظیم مناسب قند خون را از دست می‌دهد. افراد مبتلا مجبورند با مصرف دارو و تزریق انسولین، قند خون خود را تنظیم کنند. متاسفانه دیابت نوع۱، مانند نوع۲، ربطی به سبک زندگی ندارد و قابل برگشت نیست. در حال حاضر تعداد بسیاری از مردم سراسر دنیا به دیابت نوع۱ مبتلا هستند که اولین نشانه‌های دیابت در آنها از دوران کودکی یا نوجوانی دیده شده است.

به تازگی دانشمندان دانمارک، ایسلند و آمریکا، در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که غذاهای حاوی گلوتن می‌تواند فرزندان زنان باردار را در آینده در معرض ابتلا به دیابت قرار است و بهتر است که آنها از رژیم غذایی فاقد گلوتن، پیروی کنند. البته این محققان هنوز نمی‌دانند، چرا گلوتن، موجب بروز دیابت(Diabetes) نوع۱ می شوند اما معتقدند که گلوتن، التهاب سیستم متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

محققان در بررسی زنان داوطلب در آزمایش، متوجه شدند که کودکان۱۰ درصد از زنان بارداری که بیش از همه گلوتن مصرف کرده بودند – حدود ۲۰ گرم در روز- دو برابر از کودکان دیگر در نوجوانی به دیابت نوع۱ مبتلا شدند. البته این تحقیق هنوز ثابت نکرده است که فقط وجود گلوتن این مشکل را به وجود آورده است. اما شواهد نشان می‌دهد که حضور آن بی‌تاثیر هم نبوده و احتمال ابتلا به دیابت نوع۱ را افزایش می‌دهد.

محققان می‌گویند با وجود اینکه ابتلا به دیابت نوع۱، به عامل ژنتیک(Genetics) ارتباط بسیاری دارد، اما نوع غذای مصرفی زنان باردار می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد و می‌گویند اگرچه هنوز به آزمایش‌های بیشتری برای تایید نهایی این تحقیق نیاز هست، زنان باردار بهتر است در مصرف خوراکی‌های گلوتن‌دار که معمولا در گندم، جو، نان، پاستا، غلات و حبوبات، شیرینی‌ها و کیک‌ها یافت می شود، احتیاط کنند.طبنا

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای بلاگ سوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.