شعر گردانی صفحه ۴۲ و ۴۳ شعر زیر را بخوانید و برداشت خود را بنویسید عشق شوری در نهاد ما نهاد ما جان ما را در کف سودا نهاد فخرالدین عراقی کتاب نگارش ۳ پایه و کلاس دوازدهم از سایت بلاگ سوز دریافت کنید.

شعر گردانی صفحه 42 و 43 نگارش 3

شعر گردانی صفحه ۴۲ و ۴۳ کتاب نگارش ۳

امروز می خواهیم برای شما عزیزان شعری را که در پایین است و در کتاب نگارش ۳ برای شعر گردانی خواسته شده است برای شما عزیزان بگوییم تا شما عزیزان بتوانید این شعر زیبا را بنویسید و بتوانید برداشت خود را از این شعر به صورت کامل برای مدرسه و کلاس که برای رشته های تجربی ریاضی انسانی و فنی حرفه ای وجود دارد دریافت کنید هنوز نتوانستیم اطلاعاتی درباره این شعر و برداشت آن پیدا کنیم ولی به زودی این شعر را تکمیل خواهیم کرد.

عشق شوری در نهاد ما نهاد

جان ما در کف سودا نهاد

گفت و گوی در زبان ما فکند

جستجویی در درون ما نهاد

دم به دم در هر لباسی رخ نمود

لحظه لحظه جای دیگر پا نهاد

چون نبود او را معین خانه ای

هرکجا دید رخت آنجا نهاد

وز پی برگ و نوای بلبلان

رنگ و بویی بر گل رعنا نهاد

تا کمال علم و ظاهر شود

این همه اسرار بر صحرا نهاد

فخرالدین عراقی

شعر گردانی عشق شوری در نهاد ما جان ما را در کف سودا نهاد

در بیت اول :

منظور از شور همان آشوب و بی قراری و غوغا است. یعنی عشق در وجود ما غوغا به پا میکند و رو و جان ما را در بوته ی عشق قرار داد.

در بیت دوم :

یعنی عشق باعث شد که ما به سخن گفتن علاقه نشان دهیم و همین عشق ما را به تلاش به سوی کمال تشویق کرد.

در بیت سوم :

یعنی عشق در همه لحاظ خود را نشان می دهد و ارام ارام و کم کم در تمام موجودات تجلی میکند.

مفهوم :

در زندگی باید عاشق بود تا معنای زندگی را فهمید. عشق باعث میشود که سخنان گهربار و پرمعنی بگوییم و همین عشق است که ما را به سوی هدف و معشوق تشویق میکند. عشق در همه جا هست و در تمام موجودات جهان از انسان گرفته تا حیوانات وجود دارد.

عشق نماد زیبایی و تجلی است. عشق زیباست و عاشق بدنبال معشوقش.

بازنویسی شعر عشق شوری در نهاد ما نهاد

عشق از معدود کلماتی که در این عالم بی همتا نمیتوان آن را با یک کلمه و یا حتی با چند صد جلد کتاب توصیف کرد؛ بعضی ها می گویند عشق احساس دوست داشتنی است که از محبت فراوان پدید میاید و از حد می گذرد و می شود عشق؛ این حرفی کاملا پوچ است. عشق احساس نیست. عشق خود ذات است. عشق منشاء حیات است. عشق شور زندگیست. عشق انقلابیست بس قوی تر از انقلاب کبیر فرانسه! انقلابی که نه خود انسان بلکه تمام هدف انسان از حیات را دگرگون می سازد. انقلابی که روح انسان را صیقل میدهد و به عرش آسمان ها میکشاند و عاشق را نزد خالقش عزیزتر می دارد.
عشق خیلی بیشتر از یک احساس پوچ و بی فایده است که تنها قادر است نیاز های جسمی عاشق را برطرف سازد ؛عاشق نگاه معشوق خویش رامرهمی میداند بر کهنه زخم های قلب خویش و گوشه چشمی از معشوق را با هیچ چیز این دنیا معاوضه نمیکند ؛زیرا عشق در قلب و وجود آدمی نفوذ میکند و هیچ چیز مادی نمیتواند جای خالی آن را پر کند ،مگر خدای عزوجل؛
عشق کلمه ای مقدس است ؛آن را به هرکسی ابراز نکنیم و تقدس آن را از بین نبریم؛
امید آنکه عشق واقعی را نسبت به خدایمان ابراز کنیم و عاشق او باشیم و نه بندگان او.

شعر گردانی عشق شوری در نهاد ما نهاد

شعر گردانی عشق شوری در نهاد ما نهاد

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای بلاگ سوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.