نمونه برداری از مغز برداشتن تکه ای بسیار کوچک از بافت مغز به منظور تشخیص اختلالات مغزی است که معمولا بسیار پیچیده، پرهزینه و تهاجمی است

بلاگ سوز>سلامت>محققان آمریکایی به یک روش غیر تهاجمی دست یافتند که با استفاده از آزمایش خون، نشانگرهای زیستی تومور را به راحتی شناسایی می کند.

به گزارش بلاگ سوز، نمونه برداری از مغز برداشتن تکه ای بسیار کوچک از بافت مغز به منظور تشخیص اختلالات مغزی(Brain disorders) است که معمولا بسیار پیچیده، پرهزینه و تهاجمی است. محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس به روشی دست یافتند که با استفاده از آزمایش خون، نشانگرهای زیستی تومور را به راحتی شناسایی می کند.

این روش اجازه می دهد نشانگرهای زیستی هسته تومور از سد خونی مغز عبور کند و وارد جریان خون بیمار شود و از این طریق قابل شناسایی باشد. با استفاده از آزمایش خون، میزان اسید ریبونوکلئیک یا آر ان ای های پیام رسان (mRNA) قابل اندازه گیری هستند و اطلاعات ارزشمندی را در زمینه نوع تومور و درمان موثر در اختیار پزشک قرار می دهد. mRNA یک گروه مهم از اسید ریبو نوکلئیک هستند که یک برنامه ژنتیکی را برای تولید یک محصول پروتئینی، رمز می کند.

این روش علاوه بر امکان تشخیص غیر تهاجمی بیماری، می تواند برای نظارت طولانی مدت در پاسخ به درمان سرطان مغز نیز مفید باشد.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای بلاگ سوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.